Kategorie produktů

Zle zvolená detská obuv môže nohu zdeformovať 

Zle zvolená detská obuv sa môže v dospelosti vypomstiť. Výnimkou nie sú vybočené Málikí alebo palca, otlaky a kladivkové prsty. Problém je aj v tom, že deti majú znížený prah citlivosti, a nie sú tak schopné poriadne posúdiť tlak alebo bolesť. Nekvalitné obuv podľa lekárov nemusí vylepšiť ani ortopedická vložka. Pokiaľ má dieťa závažné problémy, poisťovne pritom na kvalitné topánky prispejú: "Aby dieťa mohlo tento príspevok dostať, musí to potvrdiť revízny lekár," povedal ČT hovorca VZP Jiří Rod. 

Až 98% detí sa narodí so zdravými nohami, keď idú do prvej triedy, má ale až tretina z nich nejakú vadu. Ukázal to prieskum medzi rakúskymi školákov. Podľa lekárov sú na tom ale české deti úplne rovnako. V začínajúcich jarnej sezóne preto doktori rodičia nabádajú, aby pri výbere detských topánok boli naozaj pozorní. 


Vlasta Mayerová, Česká obuvnícka a kožiarska asociácie Zlín:


"Keď na topánke bude Mickey Mouse, ktorý sa dieťaťu páči, tak hoci objektívne zistíme meraním, že napríklad tá topánka je o dve čísla kratšie, tak dieťa vám bude tvrdiť, že topánka je v poriadku a že sa mu páči. "

Dospelí si tiež musia uvedomiť, že malá noha nie je zmenšenou kópiou veľké. Päta je pomerne úzka, prsty sa naopak vejárovité rozširujú. Rodičia by preto mali najlepšie zvoliť členkové topánky s pevným opätkom a širokou špičkou a zabudnúť na topánočky na podpätku. Dôležité je tiež topánky stále merať. Podľa Mayerovej totiž môže dieťa z obuvi vyrásť aj počas jedného alebo dvoch mesiacov. 

Pozor na tržnice, Aziati majú iný tvar nohy než Európania 

Rodičia ale od kúpy kvalitných topánok často odrádza ich cena, ktorá sa veľakrát líšia aj o stokorunáky oproti ponuke z tržníc. Prednosta ortopedického oddelenia Klatovské nemocnice Jan Pešek ale varuje, že väčšina topánok ponúkaných na trhoviskách sa dováža z Ázie, kde majú ľudia iný tvar nohy než Európania. Odporúča preto vyhľadať aspoň európskeho výrobcu. 

 

Autor: ČT24 

Celý článok s reportážou odvisílanou ČT nájdete