Kategorie produktů

Obuv zohráva vo vzťahu k bipedální lokomóciu človeka dôležitú funkciu. Najdôležitejšou úlohou obuvi je ochrániť nohu pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia a podporovať jej základné fyziologické funkcie ako sú státie, chôdza a beh. Obuv môže tiež zabezpečiť čiastočnú elimináciu vrodených alebo získaných vád nôh, alebo naopak podieľať sa na ich vzniku. Obuv môže napomáhať, ale aj obmedzovať fyziologické funkcie nôh. Nemenej dôležitou funkciou obuvi je aj estetické uspokojenie človeka. Aby bolo vytvorené pre nohu v obuvi prostredí, ktoré ju čo najmenej poškodzuje, je nutné rešpektovať určité konštrukčné a zdravotnícko-hygienické zásady. Prvý zásady správnej obuvi publikovať už v roku 1781 významný holandský prírodovedec a lekár Petr Camper (1722-1789) vo svojom diele: "O najlepšom tvaru obuvi", ktoré uviedol citátom Horácia: "Vo veľkej obuvi noha kĺže, v malej tlačí". Niektoré jeho poznatky sú platné dodnes, iné sú už prekonané. 

Z dlhoročnej spolupráce lekárov s obuvníckymi techniky vyplynuli určité požiadavky na obuv, tzv. Minimálne lekárske požiadavky, ktoré sú platné pre obuv všetkých vekových skupín a v rôznych obmenách prakticky vo všetkých krajinách s vyspelým obuvníckym priemyslom. Najmä dôležité je rešpektovať nasledujúce požiadavky pri výrobe detskej obuvi: 

1. Dostatočný vnútorný priestor obuvi, hlavne v jej prstovej časti.
2. Dokonalá flexibilita obuvi, hlavne v mieste prstových (metatarsophalangeálních) kĺbov nohy.
3. Úmerná výška podpätku.
4. Pevný a dostatočne dlhý opätok.
5. Vybočené (varosní), alebo kolmé postavenie pätovej časti kopyta.
6. Anatomicky správne modelovaný zvršok obuvi
7. Vyhovujúce materiál z hľadiska hygienicko-zdravotníckeho (biologická inertnosť výluhov z materiálov a prípravkov používaných pri výrobe obuvi, zabezpečenie optimálneho vlhkostného a teplotného režimu - mikroklímu, mäkkosť, možnosť dokonalej mechanické a chemické očisty).
8. Tlmenie nášľapných síl spodkovým prevedením.
9. Malá (resp. primeraná ) hmotnosť obuvi.

1. Dostatočný priestor obuvi, hlavne v jej prstovej časti 

 Správny a nevhodný tvar detskej obuvi Správny a nevhodný tvar detské obuv 

Vnútorné tvar obuvi by mal čo najviac zodpovedať prirodzenému tvaru nôh užívateľov. Zvlášť detská obuv a obuv pre celodenné nosenie pre dospelých by mala mať dostatočne priestrannú špičku (guľatou alebo v prirodzenom tvare prstov), ​​ktorá poskytuje dostatok miesta pre prsty. Čím rovnejší je vnútorná hrana obuvi, tým lepšie, lebo palec je v prirodzenej polohe a nie je tlačený k ostatným prstom. Vyvarujme sa pri nákupe obuvi pre celodenné nosenie, šport a do práce módnej špicaté obuvi, pretože spôsobuje deformity prstov (vbočený palec, vybočený malíček, popr. Kladivkové prsty). Rovnako nášľapná časť obuvi (stielka) musí mať tvar a proporcie zodpovedajúce tvaru nohy užívateľa. 

Nadměrek (10-15 mm) Nadměrek (10-15 mm) 

Obuv musí byť tiež správnej dĺžky, tzn. že musí mať vpredu pred prstami voľný priestor, ktorému sa hovorí nadměrek. U dospelých slúži nadměrek k voľnému pohybu prstov pri predĺžení nohy za chôdze. Mal by byť minimálne 1 cm dlhý. U detí nadměrek slúži z polovice pre voľný pohyb prstov pri predĺžení nohy za chôdze a z polovice ako rezerva pre rast nôh. Preto sa u detskej obuvi odporúča nadměrek 12 až 15 mm dlhý. 

2. Dokonalá ohybnosť (flexibilita) obuvi v jej prstovej časti 

V mieste, kde sa noha pri chôdzi ohýba (tj. V oblasti prstových kĺbov) musí byť obuv čo najohybnejšia. Obuv, hlavne pre najmenšie deti musia tzv. "Ísť" s nohou a spolupracovať s ňou. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlie chôdze a zdravý vývoj nôh a môže spôsobiť kostné výrastky na priehlavku (exostosy). Ohybnosť (flexibilitu) ovplyvňuje ako druh použitého vrchného materiálu a strihové riešenie, tak najmä druh, hrúbka? Ka a tuhosť podošvy. Čím silnejšie je podošva, tým je obuv tuhšia. Odporúčame ešte v predajni vyskúšať, aký odpor kladie topánka pri ohybe špičky smerom k priehlavku. 

 

 Detská obuv musí byť čo najohybnejšia v mieste prstových kĺbov. Detská obuv musí byť čo najohybnejšia v mieste prstových kĺbov. 

 

Stále sa bohužiaľ stretávame s veľmi tvrdou a tuhú obuvou, nevynímajúc detskú obuv. Malé dieťa má obvykle malú telesnú hmotnosť a bohužiaľ nie je nezvyčajné, že niektoré detská obuv vyžaduje na ohnutie väčšiu silu, než dieťa samo váži! 

 

3. Úmerná výška podpätku 

Nadmerné nosenie obuvi s príliš vysokými podpätkami a špicatými špičkami spôsobuje nielen ochorenie nôh (otlaky, mozole, kurie oká, vbočený palec - hallux valgus, vybočený malíček, kladivkové prsty, priečne plochá noha a i.), Ale i skrátenie Achillovej šľachy, problémy s krvným zásobovaním dolných končatín a bolesti chrbtice. 

 

 

 Noha obutá v obuvi s vysokým podpätkom-posun ťažiska dopredu, deformácie prstov v obuvi so špicatou špičkou Noha obutá v obuvi s vysokým podpätkom-posun ťažiska dopredu, deformácie prstov v obuvi so špicatou špičkou 

 

 

Výška podpätku sa musí riadiť podľa veku a účelovosti obuvi. Doporučovaná výška podpätku u pánskej obuvi by nemala presiahnuť hodnotu 25 mm. Dámska obuv pre celodenné nosenie by nemala mať podpätky vyššie ako 30 - 40 mm. Podpätky u detskej obuvi musia byť čo najnižšie s veľkou nášľapnou plochu pre udržanie stability dieťaťa. Výška podpätku pre najmenšie deti by nemala byť väčšia ako 5 mm, u obuvi pre staršie deti by nemala presiahnuť hodnotu 25 mm. Obuv s vysokými štíhlymi podpätkami pre deti a dospievajúcu mládež zásadne neodporúčame. 

4. Pevný a dostatočne dlhý opätok 

 Pevný a dostatočne dlhý opätok Pevný a dostatočne dlhý opätok 

Noha v obuvi musí byť dokonale fixovaná. Nesmie dochádzať k nežiaducim bočným pohybom pätovej časti nohy. Preto každá obuv uzavretých strihov, zvlášť detská, športová, obuv pre celodenné nosenie a pracovné, musí mať dostatočne tuhý, vysoký a dlhý opätok (tj. Vnútorná dielec v pätovej časti zvršku obuvi). S absenciou opätku, alebo s opätkom z príliš mäkkého materiálu sa veľmi často stretávame predovšetkým u lacné dovozové obuvi, ktorá sa predáva nielen na trhoviskách a burzách, ale aj v "kamenných" obchodoch. 

Tvar opätku musí zodpovedať anatomickému tvaru päty aby príliš netlačil na pätu (vznikajú otlaky, pľuzgiere, odreniny, kostnej nárastky - exostosy, ako napr. Dvojitá päta) a naopak aby nekĺzal z päty pri chôdzi. 

 

 a) obuv s príliš uzavretú línií opätku tlačí na pätu, b) obuv s príliš otvorenou líniou opätku pri chôdzi kĺže z päty a) obuv s príliš uzavretou líniou opätku tlačí na pätu, b) obuv s príliš otvorenú línií opätku pri chôdzi kĺže z päty 

 

 

5. Varosní alebo kolmé postavenie pätnej časti obuvi 

Postavenie päty obuvi má byť kolmé k podložke alebo len mierne vybočené (varosní). Toto postavenie zaisťuje rovnomerné napätie svalov nohy, správne usporiadanie klenby nožnej a bráni preťaženiu jednotlivých oblúkov klenby. Vytočené (valgosní) postavenie pätnej časti obuvi spôsobuje zaťaženie vnútornej pozdĺžnej klenby a môže viesť ku vzniku plochej nohy. 

 

 a) správne postavenie päty, b) vybočené (varosní) postavenie päty, c) vytočené (valgosní) postavenie päty a) správne postavenie päty, b) vybočené (varosní) postavenie päty, c) vybočené (valgosní) postavenie päty 

6. Anatomicky správne modelovaný zvršok obuvi 

Na strihu zvršku obuvi sú najviac viditeľné vplyvy módy. Preto veľmi často, v snahe prísť na trh s novým originálnym strihovým riešením, vznikajú možnosti poškodenia nôh nevhodne umiestnenými švami, neproporcionálne bandážou a pod. 

Vhodný strih zvršku obuvi zabezpečuje dobrú fixáciu nohy v obuvi, pretože drží pevne nohu proti opätku 

 Detská členková sandálová obuv sa sponkovými uzávery od firmy DPK Detská členková sandálová obuv sa sponkovými uzávery od firmy D.P.K. 

a bráni posunu nohy v obuvi. Pre deti doporučujeme obuv šnurovaciu, poprípade uzatváranú pásikom na sponu či suchý zips. Obuv mokasínový alebo lodičkového strihu je nevhodná hlavne pre malé deti. V najmenších veľkostných skupinách (skupina veľ. 0) ponúkajte obuv výhradne členkového strihu (tzv. Capáčky). 

 Obuv pre najmenšie deti derbového strihu od firmy DPK Obuv pre najmenšie deti derbového strihu od firmy D.P.K. 

 

 

 

Príčinou diskomfortu a nepríjemného tlaku na nohu môže byť tiež obuv, ktorá má spojovacie švy na zvršku umiestnené v oblasti lokalizácie palcového a malíkového kĺbu, plisované podšívku, nezkosené okraje dielcov, nevhodne umiestnené spony a ozdoby a pod. 

7. Vyhovujúce materiál z hľadiska hygieny a zdravotnej nezávadnosti 

Z pohľadu komfortnosti a priaznivého mikroklímu v obuvi dávame prednosť obuvi, ktorá je vyrobená z prírodných materiálov (useň, textil), ktoré sú mäkké, priedušné a absorbujú vlhkosť. Najdôležitejšou ich vlastnosťou je, že sa prispôsobí anatomickému tvaru nohy. Je dokázané, že Poroméry, koženky a plasty sú nepriedušné, počas nosenia si stále zachovávajú svoje pôvodné rozmery a neprispôsobia sa tvaru nohy používateľa a tlačí, zvlášť pri zväčšení objemov nôh vplyvom únavy a tepla. V obuvi zo syntetických materiálov vzniká tiež nepriaznivé klímu vnútri obuvi - hromadia sa vlhkosť, zvyšuje alebo sa znižuje teplota. Plesne a baktérie ohrozujú užívateľov a zmenšujú životnosť obuvi. Syntetické materiály môžeme akceptovať iba u vysoko účelovej obuvi určenej do vlhkých a chladných podmienok, pričom táto obuv musí mať vyhovujúce vnútorné vybavenie. 

Nohy sa všeobecne veľa potia, pričom najväčším zdrojom vlhkosti je plôška nohy. Preto by mala byť každá obuv, zvlášť potom obuv uzavretých strihov vo vnútornej nášľapnej časti vybavená stielkou alebo vložkou z textilu alebo usne, ktoré majú dobré absorpčné vlastnosti pre pot a vodnú paru. 

V súčasnej dobe sa často stretávame s obuvou vyrobenou z umelých klimamembrány typu Gore-Tex alebo Sympatex ktoré majú dobré hygienickými vlastnosťami. Oba materiály sú priepustné pre pot vo forme vodnej pary a absolútne nepriepustné pre vlhkosť z vonku. Tým je noha udržiavaná v suchu i pri veľkom fyzickom zaťažení a často sa preto používajú pri výrobe športové a pracovnej obuvi. 

Ak si nebudete istí z akých materiálov je obuv vyrobená, zamerajte sa značenie použitých materiálov tzv. Piktogramami. U nás je táto povinnosť značenie druhu použitých materiálov piktogramy stanovená zákonom č. 634/1992 Zb. O ochrane spotrebiteľa. 

A ešte ďalšiu dôležitú vlastnosť musí obuv pre najmenšie deti spĺňať. Tou je hygienická nezávadnosť materiálov, z ktorých je obuv vyrobená. To znamená, že materiály, použité pri výrobe obuvi nesmie dráždiť ani senzibilizovať priemerne citlivú a nealergickou ľudskú pokožku. To znamená že nesmie mať dráždivé účinky na koži alebo sliznici, nesmie obsahovať patogénne mikroorganizmy, musia byť odolné voči pôsobeniu roztoku modelujúcího sliny apod. Rodičia malých detí môžu byť v tomto ohľade pokojní, alebo? o hygienické vlastnosti obuvi (a hračiek) pre dojčatá a batoľatá, ktorá sa ponúka na našom trhu, je dobre postarané. Deje sa tak vďaka zákonu 258/2000 Zb., O ochrane verejného zdravia a vykonávacej vyhláške 84/2001 Zb., O hygienických požiadavkách na hračky a výrobky pre deti vo veku do 3 lett. Tieto záväzné predpisy uvádzajú, že k obuvi pre deti do 3 rokov (teda pre veľkosti nohy 105 až 165 mm), musí byť priložené od výrobcu alebo dovozcu (alebo osoby, ktorá uvádza obuv do obehu) písomné vyhlásenie, ktoré potvrdzuje, že obuv spĺňa hygienické požiadavky stanovené uvedenou vyhláškou 84/2001. 

8. Tlmiace vlastnosti obuvi (absorpcia energie v päte) 

Nohy sú ohrozované aj neustálymi tvrdými dopadmi na betón, asfalt, dlažbu - to sa časom môže prejaviť opotrebením kostí, kĺbov a kĺbových chrupaviek dolných končatín a poškodením chrbtice. Prevenciou môže byť kvalitná podošva s dobrými tlmiacimi vlastnosťami (PUR, EVAC, guma), pružné vkladacie vložky, podpätníky a anatomicky tvarované stielky z pružných materiálov, ktoré dokonale rozdeľujú zaťaženie na celú plochu nohy a tlmí nárazy pri chôdzi. 

9. Úmerná hmotnosť obuvi 

Často zanedbávanou vlastnosťou obuvi je jej hmotnosť., Čo je možné dokumentovať častými sťažnosťami najmä v oblasti pracovnej obuvi. Podľa literárnych údajov každé navýšenie hmotnosti obuvi o 100 g znamená, že denne naše nohy zdvihnú o 1 tonu navyše. Hmotnosť obuvi má byť čo najmenšia, zvlášť u detskej obuvi, alebo? dieťa urobí za deň 18 až 20 tisíc krokov. U športovej obuvi renomovaných firiem je nízka hmotnosť jednou z najväčších predností. 

 

WWW.MODADETI.CZ 

Autor článku: RNDr. Pavla Šťastná, Ph.D.