Kategorie produktů

Ako vybrať tú najlepšiu aktovku alebo batoh pre dieťa? Na túto otázku hľadá odpovede väčšina rodičov. V dnešnej dobe je na trhu nepreberné množstvo školských tašiek, batohov aj tašiek a vybrať takú, ktorá bude spĺňať náročné požiadavky, býva naozaj zamotaný problém. Odporúčame dobre premyslieť jej nákup a vsádzať na kvalitu za optimálnu cenu. Je dôležité aktovku vyberať s dieťaťom, ktoré si ju vyskúša. Ponúkame Vám tipy a rady, ktoré Vám môžu pri rozhodovaní pomôcť. 

 

Cena. 

Najprv je potrebné premýšľať o tom, koľko som ochotní do aktovky investovať. Môžeme voliť medzi lacnejším variantom, alebo drahšími modelmi. V prípade školskej tašky pre dieťa na prvom stupni základnej školy sa rozhodne nevyplatí šetriť a kupovať lacné, neatestované produkty. Cenová relácia ponúkaných produktov závisí aj na vybavenie. Musíme si uvedomiť, že spoločne s aktovkou bude školák potrebovať aj peračník, vrecúško na telocvik, papuče, dosky na zošity a kufrík na výtvarné potreby. Tu máme na výber kúpiť samostatnú aktovku, alebo set ponúkajúce všetko v rovnakom motívu. Na trhu je možné vyberať z najrôznejších motívov, je len na dieťati, ktorý hrdina alebo postavička je jeho najobľúbenejší. Ale aj v tomto prípade je nutné pomýšľať na skutočnosť, že aktovka nie je len na krátku dobu a vkus dieťaťa sa môže zmeniť. Preto odporúčame vyberať také tašky, ktoré majú nadčasové obrázky.

 

Aktovka alebo batoh? 

Rozhodnúť sa pre aktovku alebo batoh je na zváženie. Predovšetkým pre menšie deti navštevujúce školu krátko je skôr vhodná aktovka, pretože má pevnejšiu konštrukciu ako batohy a je prehľadnejšie riešený vnútorný priestor. 

 

Konštrukcia aktovky. 

Chrbtová časť aktovky by mala byť anatomicky tvarovaná a vypodložené, aby nedochádzalo k zdravotnému poškodeniu chrbta dieťaťa. Tvarovo by mala aktovka sedieť telesnej stavbe dieťaťa a výškou zodpovedať veľkosti chrbta. Dno aktovky má byť pevné, najlepšie vybavené nožičkami pre stabilitu a dlhšiu trvanlivosť. Nožičky navyše umožňujú aktovku postaviť na zem, bez toho aby sa prevrátila. Vystužené dno dodáva komfort pri nosení. Zatváranie aktovky je optimálne riešené tak, aby chránilo vnútorný obsah. Aj držadlo je vhodné mať dostatočne široké a anatomicky tvarované. Čo sa týka popruhov, tak kvalitný aktovka ich má mať dostatočne silné, vystužené, primerane dlhé, široké minimálne 4cm a nastaviteľné. Tu je nutné podotknúť, že je dôležité nosiť aktovku nasadenými popruhy na obe ramená, aby sa tak zhoršovať držanie tela a nezaťažovalo chrbtové svalstvo. 

 

Hmotnosť aktovky. 

Mali by sme vyberať aktovku ľahkú, ktorá bude aj po naplnení zachovávať svoj tvar. Inak je možné, že aktovka bude schádzať a dieťatko sa bude pri nosení predkláňať. Najmä u žiačikov prvých tried je odborníkmi odporúčaný váha samotnej aktovky 1,2 kg, pre staršie potom okolo 1,4 kg. Čím je samotná aktovka ľahší, tým lepšie. Ťažšie veci majú byť v aktovke umiestnené čo najbližšie k chrbtici, kedy je ich váha prenášaná na telo a je tak uľavovanie chrbtici. 

 

Vnútorný priestor aktovky. 

Priestor vnútri aktovky má byť rozdelený aspoň dvomi oddelenými priehradkami pre uloženie učebníc a zošitov, ďalej potom menšie kapsičky na puzdro, kľúče, drobnosti a desiatu. Predovšetkým pre dieťatko v prvej triede je dôležité členenie vnútorného priestoru, aby tak malo prehľad čo v aktovke je. 

 

Odolnosť aktovky. 

Aby boli ochránené vnútorné priestory aktovky pred vodou má vrchnú časť presahovať dostatočne presahovať. Kvalitné aktovky sú vyrobené z nepremokavých materiálov, ktoré sú možné utrieť vlhkou handričkou. 

 

 

Bezpečnosť. 

Aktovka, ktorá spĺňa podmienky bezpečnosti, má mať minimálne 20% plochy pokryté reflexnou farbou, tak aby bol školák videný aj pri zníženej viditeľnosti. Bezpečnosťou prvky majú byť umiestnené z prednej strany, ale aj po obvode a na popruhoch. Je vhodné ak má aktovka odrazky alebo blikačky.
Súčasnú špičku medzi školskými aktovkami v trende vysokej bezpečnosti predstavuje školská aktovka ADAC, ktorá bola vytvorená v Nemecku, kde sú požiadavky na bezpečnosť detí asi najväčší v Európe. Pozrite si video:

 

Testy 

Je dobré sa informovať, či aktovka prešla nezávislými kontrolami a testami a či má certifikát. 

 

Školské vyberajte z takých výrobkov, ktoré sú určené naozaj pre školské potreby, tie totiž majú spĺňať tie najprísnejšie kritériá. V našom e-shope nájdete kvalitné výrobky za prijateľné ceny.